top of page

Teknik Dalış Nedir Sorunsalı!

Güncelleme tarihi: 7 Oca 2020

Günümüzde dalış sertifikasyon sistemlerinin teknik dalış eğitimleri yapmaya başlaması ve giderek artan global trend sebebiyle herkes teknik dalış yaptığını iddia ediyor, peki nedir bu teknik dalış?!İstediğin Anda Dalışı Sonlandıramama!

Teknik Dalışın ne olduğuna dair çok farklı tanımlara rastlayabilirsiniz. Bu tanımlar arasında benim en sevdiğim tanım; istediğiniz an dalışı terk edemeyeceğiniz her dalış teknik dalıştır ve teknik dalış disiplinine göre uygun eğitim alınarak gerçekleştirilmesi gerekir. Bir dalışın teknik dalış olması için ille de derin veya mağarada olması gerekmiyor bir başka deyişle.


Hangi durumlarda dalışı istediğimiz an terk edemeyiz?

Eğer yüzeye gelmek için yapmamız gereken deko beklemelerimiz varsa, üstü kapalı bir çevrede dalıyorsak (mağara, batık vs) veya başka herhangi bir sebeple istediğimiz an yüzeye gelemiyorsak buna istediğimiz anda dalışı sonlandıramadığımız dalış veya "teknik dalış" diyebiliriz.Teknik Dalış Disiplini

Teknik dalışı çok genel olarak yukarıdaki gibi tanımladıktan sonra biraz daha detaylı incelemek gerekirse; günümüzde popülerliği giderek artan bir dalış disiplini diyebiliriz. Dalgıçlar artık SCUBA limitlerinin üzerindeki yerleri keşfetmek, bakir batıklara mağaralara dalmak veya derinlerdeki canlılığı görmek istemeye başlamasıyla dalış sertifikasyon sistemlerinin de son zamanlarda daha da yoğunlaştığı bir disiplin haline geldi. Bu disiplindeki genel yaklaşımı, doğru ekipman seçimi - doğru planlama - yeterli dalış becerileri ve yedeklilik olarak özetleyebiliriz.


Teknik Dalış eğitim sistemleri genel olarak nitroks eğitimleri ile başlar bu eğitimler de %40'a kadar nitroks ve daha yüksek oksijen oranları ile nitroks şeklinde ikiye ayıran sistemler var. Sonrasında deko prosedürleri ve extended range diye adlandırılan, teknik dalışın iyice içine girildiği basamaklarla devam eder. Bir sonraki aşamalarda ise helyum, oksijen ve azot gazlarının karışımından oluşan trimix ve advanced trimix eğitimlerine geçilebilir. Eğitim sistemine göre her basamağın kapsamı farklı olabiliyor.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page