top of page

Kimler Teknik Dalış Yapabilir? Nereden Başlamak Gerekir?

Son yıllarda birçok sportif dalgıç, teknik dalışa yönelmeye başladı. Akıllardaki sorulardan biri de kimler teknik dalış yapabilir, teknik dalış eğitimi alabilir?


Teknik dalışa başlamak için birçok sebebiniz olabilir. Peki mevcut eğitiminiz, beceri seviyeniz teknik dalışa başlamak için yeterli mi?


Günümüzde TDI ve IANTD başta olmak üzere diğer birçok sportif dalış sertifika sistemlerinde de teknik dalış eğitimleri veriliyor. Genel olarak bu sertifika sistemlerinde teknik dalış eğitimleri öncelikle nitroks eğitimleri ile başlar. Bir başka deyişle teknik dalışa başlamanın ilk adımı nitroks dalış eğitimi almak.


Nitroks dalış eğitimine, 1 yıldız - Open Water seviyesindeki, 15 yaşının üzerindeki dalgıçlar katılabilir. Bazı sertifika sistemlerinde ek olarak en az 10 açık denizi dalışı yapmış olma şartı aranmakta.


Teknik dalışa başlamak için bir diğer yol ise, yine bu sertifika sistemleri tarafından tanımlanan "teknik dalışa giriş" diyebileceğimiz, teknik dalış disiplininin anlatıldığı, en fazla 12 metre civarında eğitim dalışlarının yapıldığı eğitimlere katılmak. Bu eğitimler, daha çok teknik dalış nedir diye merak eden dalgıçlara yöneliktir. Giriş eğitiminden sonra teknik dalışa devam etmek istenmesi halinde yine nitroks eğitimiyle başlamak gerekir.


Kısaca baktığımızda 1 yıldız - Open Water seviyesindeki ve 15 yaşının üzerindeki bir dalgıç yeterli dalış sayısını tamamlayarak teknik dalış eğitimlerine başlayabilir. Tabi bunlar sadece kağıt üzerindeki gereklilikler.


Bir de gerçekler; Pratik Beceriler

Kağıt üzerindeki gerekliliklerin üzerine, pratik becerilerde özellikle bazı konularda tecrübe kazanmış olmakta fayda var. Bu becerileri kısaca listelemek gerekirse;


  • Gelişmiş Dalış planlama becerileri,

  • İyi bir yüzerlilik kontrolü

  • Hava tüketim yönetimi

  • Sualtı acil durum farkındalığı

  • Doğru sualtı duruşu (trim)

  • Ekipman hakimiyeti

Tabi biraz yumurta - tavuk ilişkisi gibi, teknik dalışa giriş eğitimi ile beraber bu konular hakkında daha fazla pratik yaparak daha çok beceri elde etmiş de olacaksınız. Yani bu saydığımız beceriler bir ön şart olarak da görülmemeli.


Kağıt üzerindeki şartları sağlıyorsanız, yukarıda bahsedilen pratik yeteneklerde de kendinize güveniyorsanız teknik dalış eğitimine başlamak için vakit kaybetmeden, güvenilir teknik dalış sertifika sistemlerinin birinin eğitimlerine katılın.


Teknik dalışa giriş veya Nitroks eğitimiyle başlayacağınız bu serüvende sizi uzun ve eğlenceli bir yol bekliyor. Yeterince odaklanabilirseniz, kısa zamanda çok hızlı ilerleyerek kendinizdeki değişimlere inanamayacaksınız. Teknik dalış disipliniyle öğrendikleriniz, sportif dalışlarda da sizi farklı kılmaya başlayacak.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page