top of page

Mobil Uygulama Dünyası ve Dalış Eğitimi

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber günümüzde her sektör mobil uygulama dünyasını yoğun bir şekilde kullanıyor. Günümüzde kurumsal firmaların çok iyi bildiği gibi dijitalleşmeyi yakalayamayan firma ve sektörler yakın gelecekte çok zorlanacak, belki de bazıları yok olacak. Peki dalış eğitimine dair uygulama marketlerinde neler var? Dalış sertifika sistemleri veya sektör dışı oyuncular bu alanda uygulama dünyasını ne kadar etkin kullanıyor?
iOS ve Android uygulama marketlerindeki dalış eğitimi uygulamaları


Scuba Exam


Marketteki en yüksek puanlı uygulamalardan biri; Scuba Exam. Uygulamada PADI, NAUI, SSI sistemlerinden birini seçip karşınıza çıkan ufak quiz'ler'i çözebiliyorsunuz. Her quiz sonunda bildiğiniz sorulara göre puan alıyorsunuz. Aynı zamanda uygulama içerisinden teorik eğitim konularına da ulaşabiliyorsunuz.

Marketten aldığı puanlardan da anlaşılacağı üzere sevilen ve başarılı bir uygulama. Dalış eğitimi alanında karşımıza çıkan bu uygulama, aslında güzel bir noktadan kullanıcıyı yakalıyor ve dalışa yeni başlayanlardan tecrübeli dalgıçlara kadar gün içerisinde kullanıcılarının dalışı hatırlayarak keyifli vakit geçirmesini sağlıyor. Her ne kadar tasarım çizgisi günümüz uygulama tasarım trendlerinde geri kalmış olsa da, temelde dalgıçların günlük hayatına dokunarak değer kattığı için sevilen bir uygulama olmaya devam ediyor.


PADI - SCUBA DIVING ESSENTIALS


Dalış eğitimi alanında karşımıza çıkan bir diğer uygulama ise, dünya genelinde en popüler sertifika sistemlerinden biri olan PADI'ye ait. PADI çok yenillikçi tasarımına ve zengin içeriklerine rağmen kullanıcılar tarafından çok tepki alıyor. Bunda da en büyük sebebin uygulama içerisindeki sinir bozucu hatalardan kaynaklı olduğu tahmin edilebilir.


Uygulamada yapabilecekler sadece eğitim ile kısıtlı değil. Kullanıcılar, PADI anlaşmalı merkezlerden, sosyal paylaşım fotoğraflarına dair farklı bilgileri bu uygulamada bulabilir. PADI, dijitalleşme alanında zamanı yakalama derdinde olduğunu her ne kadar birçok sürecini buraya taşıyarak göstermiş olsa da uygulama kaynaklı hataların giderilmemesi devam ederse onları zor durumda bırakacağı aşikar.


MySSI

Eğitim alanında en enteresan uygulamalardan birini sona bıraktık; MySSI. Uygulama SSI (Scuba Schools International) sertifika sisteminin mobil uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama yine çok sevilen dalış uygulamalarından biri.

Uygulamada, dijital eğitimlere ulaşabiliyorsunuz. Dalış kayıtlarınızı doğrudan bu uygulamaya kaydederek QR kod mekanizması ile buddy'nizin de dalışını onaylayabilirsiniz veya eğitmenizle, dalış rehberinizle paylaşabilirsiniz.

Uygulamanın yapabilecekleri sadece bunlarla sınırlı değil, detaylı bilgiyi marketten edinebilirsiniz Burada dikkatimizi çeken nokta; SSI uygulamanın açıklama metinlerinden uygulama içindeki başlıklara kadar sürekli "Dijital" kelimesini kullanmaya özen göstermiş. Bunun sebebi, hem kullanıcılar tarafında dijital dünyayı yakaladığı hissini uyandırmak hem de bu alanı dalış eğitiminde sahiplenen firma algısı oluşturarak hafızalarda yenilikçi ve teknolojik bir marka algısı yerleştirmek isteniyor.


PADI ve SSI dışındaki diğer sertifika sistemlerinin de (NAUI, CMAS gibi) mobil uygulamaları bulunsa da - ki bunlar da yine kullanıcıları tarafından beğenilmiş uygulamalar - karşımıza çıkan ilk uygulamalar arasında yer almıyor. Ülkemizde, yerel br dalış eğitim uygulaması aradığımızda ise maalesef tam anlamıyla bu alana hitap eden bir uygulama biz bulamadık. Sadece SAS Su Akademisi isimli, temelde Cankurtaranlık eğitimine odaklanmış olduğunu anladığımız merkezin, içinde bazı eğitim videolarının ve TSSF kitaplarının pdf halinin olduğu bir uygulama karşımıza çıktı. Bu uygulamanın market puanı çok yüksek olsa da uygulamayı hızlıca deneyimlemeye çalıştığımızda temel bazı crash problemlerinin olduğunu fark ettik. Ülkemizde hizmet veren, Türkçe bu uygulamayı siz de merak ediyorsanız buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Uygulama web sayfasının hızlıca mobil uygulamaya dönüştürüldüğü web view yapısı ile gerçekleştirilmiş dolayısıyla deneyim problemleri de yaşanabilir.


Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse SSI'ın bu alanın sahiplenmeye çalıştığını ve şu ana kadar bunu başarıyla gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. PADI'nin ise birçok kullanıcı tarafından indirildiği ama uygulama içi hatalardan dolayı kullanıcılarını bezdirdiğini, diğer sertifika sistemlerinin ise kendi yağlarında kavrulduklarını görebiliriz. Ülkemizde ise bu alanı henüz sahiplenen bir kurum olmadığını söyleyebiliriz. Her ne kadar TSSF, gerek kendi web sitesi üzerinden gerek e-devlet entegrasyonu ile tüm süreçlerini çevrim içi platformlara taşıyarak dijitalleşme alanında başarılı adımlar atsa da mobil uygulama dünyasında herhangi bir çalışması henüz kullanıclarla buluşmuş değil.


Günümüzde, özellikle de genç kitleye ulaşmak isteyen tüm firmaların kullanıcılarına (müşterilerine) dijital platformlardan dokunabilmeleri gerekiyor. Bunun da günümüzde en etkin yolu mobil uygulamalar. Globalde dalış eğitimi alanında bazı oyuncular bu durumu analiz etmiş olsa da henüz tam anlamıyla pazar olgunluğa ulaşmamış diyebiliriz. Ülkemizde de federasyondan tüm dalış merkezlerine bu işin özellikle sektör oyuncuları mobil uygulama alanını sahiplenmesi için yüksek potansiyel bulunuyor. Kim bilir belki de önümüzdeki yıllarda bu alanı sahiplenebilen firmaların çok daha hızlı büyüdüğüne şahitlik ederiz.
0 yorum

Comentarios


bottom of page