top of page

Uludağ'da Dalış mı Olur; Karagöl Keşif Dalışı

Uludağ, sadece kayak severlerin mekanı olmaktan çıkıyor! +2500 metre irtifada bulunan bakir göllere dalmak için kuru elbise neredeyse şart. 9 derecelik suda, 10 metre derinlik olsa da mistik sualtı yapısı ekibi büyülemeye yetti.


Karagöl; Uludağ milli parkının içindeki göller yöresinde bulunan 3 gölden biri.

Civarda daha önce kamp yapan dağcı gruplardan edindiğimiz bilgiler ve biraz da internet araştırması sonrası yola koyulduk. Eylül sonu bu macera için biraz riskli bir tarih olsa da neyse ki güneşli ve açık bir hava bizi bekliyordu.

Yola çıkmadan önce 4 tüp doldurulmuş, tüm dalış malzemeleri hazırlanmıştı. Birkaç saatlik kara yolu yolculuğun ardından İstanbul'dan Bursa'ya ulaştık. Bursa'dan Alaçam mahallesine navigasyon uygulamaları yardımıyla da ulaştıktan sonra göller yöresine gitmek için milli park tabelalarını takip ederek ve arada biraz da tarif alarak kendimizi dağlara vurduk. Yola çıkmadan yaptığımız araştırmalarda arazi aracı olmadan gitmeyn gibi tavsiyeler almış olsak da yol üzerinde birkaç ticari binek araç gördük. Hala binek araçla gidebilir miydik diye aramızda tartışsak da risk almaya değmez.

Gölün yanına ulaştığımızda aracımızı göle çok fazla yaklaştırmadan park ediyoruz. Herkesin biraz uykuya ihtiyacı var ve öyle yapıyoruz.


Ekibin bir kısmının daha önceden irtifa dalış tecrübeleri olsa da ilk kez irtifa dalışı yapacaklar da var. 2500 metre irtifada oksijen oranını ölçtüğümüzde sonuç: %17!

Oksijen kısmi basıncının bu denli düşük olması dalış hazırlıkları sırasında hepmizi fazlasıyla yoruyor. SCUBA ekipmanlarımızı hazırladıktan sonra kuru elbisesi olanlarımız biraz daha heyecanlıyken 9 derecelik suya ıslak elbiseyle girecek olanlarımızı biraz tedirginlik de sarıyor.
Üzerimizdeki ağır SCUBA ekipmanları ile göle girerken balçık zemin zorluk yaratıyor. Tek sıra halinde suya giriyoruz. Girer girmez soğuğu iliklerimize kadar hissediyoruz, tüm kontrolleri yaptıktan sonra keşif başlıyor, iniyoruz! Daha dalışın ilk saniyelerinden itibaren Uludağ'ın Karagöl'ü hepimizi büyülüyor. Su beklediğimizden daha az bulanık, her şey o kadar durgun ki... Bir kaya gibi duran cisme yaklaşıp dokunduğumuzda birden bire dağılıp parçalandığını görünce nerede olduğumuzu şaşırıyoruz.

Dalış bilgisayarlarımızdan su sıcaklığını kontrol ettiğimizde en fazla 10 en düşük de 9 derece görüyoruz. Kısa sürede sualtıdan tüm gölü dolaşabiliyorsunuz. Gölün dağ yönünde sol tarafında yine mistik bir duvara ve yer yer ufak geçitlere rastlıyoruz. Dalış bilgisayarlarımız en fazla 10.5 metre derinliği gösterdi. Dalışın 20 dakikası çoktan bitti bile, ıslak elbiseyle dalan arkadaşlarımız çoktan üşümekten titremeye başladı. Zaman nasıl geçti hiç anlamıyoruz yine de. Tüm kontrollerimizi yapıp dalışı irtifa kurallarına göre sonlandırdığımızda 32 dakikalık dip zamanı ile sualtına veda ediyoruz. Bir an önce sudan çıkıp ısınmaya çalışıyoruz. Çenelerimiz birbirine vurmayı durdurunca birkaç dakika önce yaşadığımız tecrübeleri durmadan konuşuyoruz.

Eğlenceli bir dalışın ardından geri dönüş yolculuğu başlıyor ve muhteşem bir maceranın kazandırdığı deneyimle eve dönüyoruz...


.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page